Lokalne atrakcje

Lokalne atrakcje

Karkonoskie Tajemnice
Pasjonuje Was świat baśni i legend? Będąc w Karpaczu chcecie poczuć Ducha Gór, poznać dawne wierzenia, zobaczyć jak wyobrażano sobie legendarnego Władcę Karkonoszy? W takim razie powinniście odwiedzić Karkonoskie Tajemnice! To fantastyczna, interaktywna wystawa, która zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Powstanie związane z tajemnicą…Niezwykła i tajemnicza jest już sama historia powstania tego miejsca. W roku 2011 prowadzono na terenie Karpacza prace budowlane. Podczas nich odkryto dziwny przedmiot: drewnianą laskę o długości ponad 2 metrów z osadzonym w głowicy górskim kryształem o średnicy 19 centymetrów. Wiek przedmiotu określono na ok. 100 lat. Kostur zaczęto łączyć z pomnikiem Ducha Góry, który w 1945 roku zniknął z Karpacza. W miejscu gdzie dokonano odkrycia powstały właśnie Karkonoskie Tajemnice.
Co tu zobaczycie? Interaktywna wystawa przedstawia historie zasiedlających te tereny poszukiwaczy minerałów i zielarzy. Tu poznacie najciekawsze przekazy jakie powstały na ziemiach karkonoskich, legendy o Duchu Gór i korzeniu mandragory. Co ciekawe i imponujące podziemia Karkonoskich Tajemnic zaaranżowane zostały przez tak cenionych artystów jak: Dariusz Miliński, Igor Morski, Wiktor Wiktorczyk. Wystawę możecie oglądać przez cały tydzień ww godzinach 10.00–18.00.

Dziki Wodospad
Dziki Wodospad znajduje się powyżej hotelu “Biały Jar”, na rzece Łomnicy tuż przy głównej drodze na wyciąg na Kopę. Jest to pełne uroku miejsce zazwyczaj tłumnie oblegane przez miłośników zdjęć. Do wodospadu można naprawdę blisko podejść, a w upalne dni wziąć prysznic pod chmurką.

Skwer Zdobywców
Jeżeli chcesz poznać najsłynniejszych polskich himalaistów powinieneś udać się do centrum Karpacza na Skwer Zdobywców, gdzie można zobaczyć odciski butów najsłynniejszych, polskich himalaistów. Wraz z odciskiem na 20 płytach z brązu zdobywcy złożyli również swoje autografy. Ciekawostką jest, że większość ze Zdobywców swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczynało właśnie w Karkonoszach.

Interaktywna wystawa modeli z klocków Lego
Pamiętasz największą atrakcję lat dziecięcych? Co wówczas robiło furorę? Klocki Lego! Moda na nie wcale nie przeminęła i teraz jest to obowiązkowa zabawka każdego dziecka. W Karpaczu pasjonaci tych klocków stworzyli sale pełne makiet tematycznych. Wszystko z klocków. Muzeum mieści się na ul. Konstytucji 3 Maja. Aktualne ceny możesz zobaczyć na www.wystawaklockow.karpacz.pl

Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu
Jesteś fanem gier? Jeżeli tak to powinieneś wybrać się do Muzeum Konsol Gier Video. To pierwsze takie miejsce w Polsce, trzecie w Europie i piąte na Świecie z tak bogatym zbiorem. Kolekcja obejmuje eksponaty, które powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jest tutaj przegląd konsol, od tych pierwszej generacji aż do ósmej. Muzeum mieści się na ulicy Mickiewicza 11. Aktualne ceny oraz godziny otwarcia możesz zobaczyć na www.muzeumgiervideo.pl

Muzeum Sportu i Turystyki
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy. Placówka mieści się w zabytkowych domu przysłupowym, pochodzącym z XVIII wieku . W zależności od pory roku w budynku są organizowane wystawy czasowe.

Zapora na Łomnicy
Nasze ulubione Karkonosze to nie tylko piękne widoki i góry, to również żywioły. Aby poznać jeden z nich wybierzcie się na Zaporę na rzece Łomnica. Jest to jedna z popularniejszych atrakcji Karpacza. To bardzo malownicze miejsce, zawsze pełne spacerowiczów. Jest to także jedno z ulubionych miejsc do różnego rodzaju sesji zdjęciowych, głównie ślubnych. Ale historia powstania Zapory nie jest już taka kolorowa i radosna.
Jak powstała? W roku 1897 doszło do dużej powodzi, która zniszczyła mnóstwo domów, dróg, mostów. W latach 1910 – 1915 w ramach programu przeciwpowodziowego koryto rzeki na wielu odcinkach zostało uregulowane. W tym czasie powstała Zapora Łomnicka, która miała nie tylko chronić przed nadmiarem wody, ale również przed różnymi materiałami głównie skałami, które niosła wezbrana woda. Jak się domyślacie stanowiło to duże zagrożenie dla pobliskich gospodarstw. System sprawdził się podczas „Powodzi Tysiąclecia” w 1997 roku. Korona zapory mierzy 105 metrów i przebiega przez czerwony szlak turystyczny. Zapora pięknie komponuje się z krajobrazem, ponieważ wybudowana została z kamiennych bloków. Obecnie to jedno z piękniejszych miejsc w Karpaczu, gdzie możecie podziwiać malowniczy zalew i sztuczny wodospad.

Świat Kolejek
Wewnątrz znajdziemy makiety z kolejkami w roli głównej. Tematyczne krajobrazy i możliwość kierowania małą maszyną na pewno spodoba się nie tylko dzieciom. To wszystko znajduje się w Karpaczu Górnym, a więcej informacji na www.swiatkolejek.pl

Krucze Skały
Formacja skał dawniej wykorzystywana do pozyskiwania złota i kamieni szlachetnych. Teraz można się na nie wdrapać w profesjonalnym stylu. Krucze Skały są ulubione przez wspinaczy i posiadają wiele dróg wspinaczkowych o rożnym stopniu trudności. Są też naprawdę niedaleko od nas.

Western City
To park rozrywki w klimacie dzikiego zachodu. W środku przywita Cię miasteczko kowbojskie z prawdziwym szeryfem, saloonem i bankiem. Jeżeli będziesz miał ochotę to możesz zostać dłużej i na własne oczy zobaczyć napad na bank. Te i inne atrakcje oraz więcej informacji znajdziesz na stronie www.western.com.pl

Kaplica św. Anny na Grabowcu
Pierwsza, jeszcze drewniana kaplica stała w tym miejscu już w XIII wieku. Obecna położona jest na zachodnim zboczu Grabowca (784 m n.p.m.). Kaplica została wybudowana w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem). Z Karpacza można się do niej dostać z ulicy Myśliwskiej. Źródło przy kaplicy nadal wypływa, a kto chce aby spełniło się jego marzenie musi obiec kapliczkę pięć razy, ale… w ustach musi mieć cały czas wodę ze źródła. Powodzenia!

Perła Zachodu
Perła Zachodu jest zarazem schroniskiem PTTK, jak i gościńcem. Malowniczo położona nad brzegiem jeziora Modrego jest warta odwiedzenia. Przyjemna trasa spacerowa od strony Jeleniej Góry może być też przebyta na rowerze. Więcej szczegółów znajdziesz na www.perlazachodu.eu

Powered by Hotel Systems