Karpacz, ul. Narutowicza 1A
Rezerwuję

Zabytki

ZABYTKI

Kościół Wang

Świątynia Wang to nazwa Kościoła Górskiego Naszego Zbawiciela – leżąca w Karpaczu Górnym drewniana budowla, w konstrukcji której nie użyto ani jednego gwoździa. Powstała na przełomie XII i XIII wieku w norweskiej miejscowości Vang, stąd jej nazwa. Jeśli chcesz poznać burzliwą historię zabytku zapraszamy do jego zwiedzenia.

Zwiedź Wang

Kościół Wang można zwiedzać codziennie: od godz. 9.00 do 18.00 – (15.04 – 31.10) lub od godz. 9.00 do 17.00 – (1.11 – 14.04). W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Wówczas zwiedzanie kościoła jest możliwe po godz. 11.30. Możesz również odwiedzić stronę Wang: www.wang.com.pl

Młynek Miłości

Romantyczny weekend we dwoje? Chcesz zabrać ukochaną w wyjątkowe miejsce? Koniecznie musisz odwiedzić Młynek Miłości. Jest to miejsce nie byle jakie. Wiąże się z nim legenda o miłości córki lokalnego młynarza do samego Ducha Gór. Podobno wokół tego miejsca panuje magiczna aura, która sprawia, że miłość dotyka nawet tych jeszcze niezdecydowanych. Obecnie znajduje się tam mała replika prawdziwego młyna. Będąc przy Młynku Miłości możesz wrzucić monetę na szczęście albo zakręcić młyńskim kołem. Znajdziesz go w Karpaczu Górnym, przy ulicy Karkonoskiej 53.

Lipa Sądowa

W centrum Karpacza przy parku stoi naprawdę stare drzewo. Ma już 250 lat, 5 metrów w obwodzie i 22 metry wysokości oraz jest pomnikiem przyrody. Tym drzewem jest Lipa Sądowa. Lipa według wierzeń była uznawana za drzewo święte i wokół niej skupiała się lokalna społeczność. Czasem też społeczność zbierała się pod lipą w innym celu… Nieopodal lipy jest restauracja Bachus, gdzie dawniej zamieszkiwał sołtys. Do jednego z licznych obowiązków sołtysa należało sądzenie ludzi. Najcięższe wyroki wykonywano na miejscu w pobliżu drzewa. Teraz już się domyślasz dlaczego ta konkretna lipa została nazwana Lipą Sądową?

Apteka pod Złotą Wagą

Mało kto wie że w Karpaczu mamy aptekę, która ma ponad 150 lat i ciągle pełni swoją pierwotna funkcję. Historia apteki zaczyna się w roku 1913. Wówczas nosiła ona nazwę “Prinzess-Charlotte-Apotheke” Krummhuebel. W tamtych czasach uchodziła ona za bardzo nowoczesną, bowiem była wyposażona w centralne ogrzewanie, instalację gazową, elektryczną i wodociągową. Apteka nie tylko wciąż działa, ale jej wnętrze pozostało prawie takie samo jak przed wiekami. Łatwo ja znajdziesz, bo jest przy głównej ulicy Konstytucji 3 Maja.

Skocznia „Orlinek”

Po II wojnie światowej istniejąca od 1912 r. skocznia w Karpaczu została rozebrana z powodu złego stanu technicznego. Na jej miejscu w 1946 r. rozpoczęto konstrukcję nowego obiektu, który nazwano „Orlinek”. Obiekt ten w czasie swojego istnienia przeszedł szereg modernizacji osiągając ostatecznie rozmiar 94 metrów. W 2004 r. podczas mistrzostw Polski w skokach narciarskich Adam Małysz uzyskał na niej rekordową odległość 94,5 metra. Ostatnie zawody na skoczni rozegrano w 2009 r. Obecnie na teren obiektu można wejść za dodatkową opłatą lub wziąć udział w organizowanych na niej ekstremalnych zawodach wbiegania na samą górę.

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Będąc w Karpaczu, obowiązkowo odwiedź Muzeum Zabawek. Gwarantujemy Ci, że znów poczujesz się jak dziecko! Muzeum powstało w 1995 roku ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. Jest to jedno z nielicznych muzeów w Polsce, które zgromadziło kolekcje zabawek z całego świata. Ekspozycja prezentuje ponad 2555 eksponatów. Muzeum mieści się w starym, nieczynnym budynku stacji kolejowej w Karpaczu. Więcej możesz się dowiedzieć tutaj.