Trasy rowerowe
Trasa ma za założenie połączenie Dolnej części Karpacza z jej górną częścią, oraz wjazd na Śnieżkę. Start trasy rozpoczynamy przy stacji PKP w Karpaczu, gdyż jest to najlepsze miejsce do startu ze względu na dojazd. Wyruszamy czarnym szlakiem w kierunku ulicy Konstytucji 3 Maja, i ruszamy pod górkę w stronę Śnieżki. Skręcamy w Obrońców pokoju, dalej mijamy dwa wyciągi narciarskie kolejno pierwszy mały drugi większy. Mijamy ulicę skalną i przy Kruczych skałach wjeżdżamy do lasu trzymając się cały czas czarnego szlaku mijamy kolejny wyciąg narciarski który będzie po naszej lewej stronie i docieramy do krzyżówki czarnego i zielonego szlaku. Ruszamy dalej czarnym szlakiem mijając Szeroki Most. Mijamy górę Buławę, następnie przy rzeczce Niedziwada jedziemy cały czas pod górę. Docierając do Sowiej przełęczy musimy tera jechać w stronę Śnieżki tak więc ruszamy w naszą prawą stronę. Mijamy schronisko Jelonkę, i dalej jedziemy czarną Kopą. W niektórych miejscach koniecznie będzie trzeba zejść z roweru gdyż będą pojawiały się bardzo niebezpieczne miejsca.gdy dotrzemy Czarnym Grzbietem do Śnieżki teraz możemy wjechać na sam szczyt lub skręcić w lewo i już kierować się do schroniska pod śnieżką. Gdy już tam będziemy kierujemy się dalej czarnym szlakiem jadąc drogą która rozpoczyna się dosłownie za schroniskiem. Uwaga nie ta droga co wiedzie prosto w dół!! tylko ta co skręca w kierunku wyciągu. Czyli jedziemy czarnym szlakiem aż do wyciągu. Sprawa miewa się prosto gdyż mamy teraz zasłużony zjazd. Dalej od wyciągu szlak trochę poprowadzi nas w lewo lecz potem Śląską drogą w dół. trzymając się wyciągu krzesełkowego. tak więc gdy już zjedziemy znajdziemy się na ulicy turystycznej gdzie jest koniec naszej trasy. Długość trasy to 15.27 km.
Piekna trasa Karpacz-Przełecz Okraj ( najwyżej położone przejście graniczne w Polsce) długi spokojny niewymagający podjazd drogą z licznymi widokami polsko-czeskimi, zakrętami/serpentynami… Po stronie czeskiej piękna asfaltowa dwujezdniowa szosa w kierunku czeskiej m. Pec. Długość trasy – 51.54 km.
Zdobywamy Przełęcz Karkonoską, czyli najtrudniejszy szosowy podjazd w Polsce. Wspinaczkę zaczynamy w Podzamczu na wysokości ok. 350 metrów, a kończymy na Przełęczy – 1198m, czyli prawie 850m na 13,5km. Podjazd wymagający dużego samozaparcia szczególnie dla “szosowców”, ponieważ niektóre nachylenia przerażają. Z centrum Jeleniej Góry kierujemy się przez Cieplice Zdrój do Sobieszowa. Tam na głównym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w stronę Podgórzyna i Karpacza. Po prawej stronie mijamy Zamek Chojnik. My w Podzamczu skręcamy w prawo i zaczynamy pierwszy mocniejszy podjazd tej trasy. Droga trawersuje górę Chełm i prowadzi przez Zachełmie. Po zdobyciu Przełęczy Zachełmskiej przyjemnym zjazdem docieramy do Przesieki… . Tu rozpoczynamy około 8-kilometrową wspinaczkę na szczyt Grzbietu Karkonoszy. Najpierw przez Przesiekę, a obok Ośrodka Wypoczynkowego “Chybotek” wjeżdżamy do lasu. Po około kilometrze mamy do pokonania kilkadziesiąt metrów o bardzo silnym nachyleniu (około 22%). Docieramy do skrzyżowania z Drogą Sudecką, na którym jedziemy prosto w kierunku przełęczy. Najpierw bardzo strome kilkaset metrów, potem około 1,5-kilometrowe “wypłaszczenie” o średnim nachyleniu 12% i końcowe metry po wyjeździe z lasu także bardzo strome. Na Przełęczy znajduje się kilka czeskich schronisk i polskie “Odrodzenie”. Jest możliwość zjazdu do Szpindlerowego Młyna. My kierujemy się tą samą drogą do skrzyżowania z Drogą Sudecką. Na stromych odcinkach należy bardzo uważać na przegrzewające się hamulce i wyboistą nawierzchnię. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i zjeżdżamy do Borowic. Tu na skrzyżowaniu skręcamy w lewo (w prawo droga prowadzi do Karpacza) i bardzo przyjemnym zjazdem dojeżdżamy do Przesieki i Podgórzyna. Obok Stawów Podgórzyńskich skręcamy w prawo i ulicą Podgórzyńską docieramy z powrotem do Cieplic i dalej do centrum Jeleniej Góry. Długość trasy – 48.39 km.
Kolejną, ciekawą trasą rowerową, ciągnącą się przez Karpacz jest około 17 kilometrowa wycieczka, prowadząca przez Skocznię Narciarską Orlinek i schronisko górskie “Nad Łomniczką”. Początek trasy ma swoje miejsce przy kościele w centrum miasta, spod którego jechać należy drogą asfaltową w prawo, w stronę dzielnicy Karpacza – Wilcza Poręba, skąd zgodnie ze wskazówkami żółtego szlaku dojechać należy do betonowego mostu nad rzeką Łomniczką. Za strefą wypoczynkową skręcić trzeba w nieoznakowaną drogę w prawo, która poprowadzi nas do Domu Wypoczynkowego „Irena”, przy którym skręcić należy w lewo. Leśna ścieżka doprowadzi nas do skoczni narciarskiej „Orlinek” i hotelu o tej samej nazwie, za którym skręcić należy w lewo, na szlak czerwony, który z kolei prowadzi do schroniska górskiego “Nad Łomniczką”, w którym można się posilić i zrelaksować w otoczeniu pięknej, karkonoskiej przyrody. Z powrotem, trasa prowadzi tą samą drogą, aż do skoczni. Dalej jechać należy w kierunku Karpacza Górnego, a po dotarciu do głównej szosy, skręcić w prawo. Po około 300 metrach jazdy, skręt w lewo, w ulicę Strażacką i dojazd do Myśliwskiej, do zielonego szlaku. Zjazd do ulic Poznańskiej i Kościelnej. Mijając Dom Wypoczynkowy Bachus, będący niegdyś karczmą sądową dojeżdżamy do centrum Karpacza.
Kolejna, tym razem niezbyt długa, bo około 10 kilometrowa trasa rowerowa rozpoczyna się przy Domu Wczasowym Bachus, pełniącym niegdyś funkcję karczmy sądowej. Spod Bachusa kierować się należy do ulicy Mikołaja Kopernika i przejeżdżając obok Muzeum Sportu i Turystyki, skręcić następnie w prawo, w stronę dzielnicy Karpacza – Wilcza Poręba. W miejscu skrzyżowania zielonego i żółtego szlaku dalej należy się kierować tymi kolorami. W miejscu gdzie skończy się asfalt, a zacznie las, wjechać należy na leśną ścieżkę, z której zboczyć trzeba na szlak zielony, prowadzący do kolejnej „krzyżówki”, gdzie wybierając czarny szlak jechać należy w kierunku Doliny Sowiej. Od tej pory trasa staje się trudniejsza i bardziej wymagająca. Po osiągnięciu wiaty, skręt w lewo. Jadąc dalej, prostą ścieżką, docieramy do zielonego szlaku, z którego jednak zjechać należy w dół, do szlaku czarnego. Po drodze przystanąć można tuż obok Kruczych Skał i wspiąć się na nie już bez roweru aby popodziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy. Jadąc dalej dojeżdża się do ulicy Obrońców Pokoju, która prowadzi już do centrum Karpacza.