Trasy samochodowe

ZAMEK KSIĄŻ

Oddalony o jedyne 60 km od Karpacza Zamek Książ (Fürstenstein) to główna atrakcja Wałbrzycha oraz jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. To nie tylko piękna budowla, tarasy z ogrodami czy park, ale także niesamowita historia pełna tajemnic oraz legend. Zwiedzanie może zająć nawet cały dzień, gdyż oprócz trzeciego co do wielkości zamku w Polsce w okolicy jest także sporo miejsc wartych zobaczenia. Wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, na miejscu dawnego grodu drewnianego zniszczonego w 1263 roku. W początkowych wiekach Książ miał za sobą wielce burzliwe dzieje. Często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen, które były tu toczone. Tak naprawdę niewiele wiemy o początkach dzisiejszego zamku, a i w przekazach o pierwszych wiekach jego funkcjonowania jest wiele luk i niejasności, a wręcz sprzeczności.

SKALNE MIASTO W CZECHACH

Właściwie to dwa rezerwaty Adršpašskoteplické skály i Adršpašsko-teplické skály. Miejsce w którym formacje skalne o przeróżnych kształtach np. rękawicy lub zęba, tworzą niesamowity labirynt. Miejscowość znajduje się w Czechach, ale blisko polskiej granicy więc podróż samochodem nie była problemem. Można tam dotrzeć również autokarem – wiele biur podróży organizuje tam wycieczki i istnieje połączenie kolejowe. Drugiego takiego miejsca nie ma nie tylko w Czechach ale i w Europie. W Skalnym Mieście wędrujemy w labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi niesamowite, baśniowe formy. To podróż w geologiczną przeszłość naszej planety połączona z obcowaniem z dziką przyrodą. Skalne Miasto to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych . W zdecydowanej większości składa się z piaskowców, które przez miliony lat wskutek erozji i działalności rzek i strumieni ukształtowane zostały w niesamowite formy. Wiele z nich posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna itd. 60 km od Karpacza.

PRAGA

Trochę dłuższa wycieczka (177 km) ale warta odbycia. W tym mieście znajduje się przede wszystkim mnóstwo mostów, w tym jeden z najczęściej odwiedzanych: Most Karola na rzece Wełtawie, wybudowany w stylu gotyckim. Ponadto warto zwiedzić liczne świątynie, w tym np. Klementinum, kościół św. Mikołaja i synagogi w dzielnicy Josefov. Nie można również pominąć jednego z najważniejszych kompleksów zabytków w Pradze – dzielnica Hradczany, położona na zachodnim brzegu miasta, w której znajdują się np. Zamek Królewski, Katedra św. Wita czy Stare Probostwo (kompleks zamkowy na Hradczanach). Ponadto odwiedzając Pragę, miejmy na uwadze również zabytkowe ośrodki kulturalne, jak. np. zbudowany w stylu renesansowym Teatr Narodowy, którego zwie się również „Almą Mater czeskiej opery”, Galerię Narodową, a także słynną Ścianę Johna Lennona, obficie wymalowaną graffiti inspirowanym muzyką The Beatles. Co jeszcze warto zobaczyć? Złotą Uliczkę, Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym, Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, Rudolfinum, Tańczący dom, Josefov, Stary Cmentarz Żydowski.

PIWOWAR TRAUTENBERK

Położony niecałe 22 km od Karpacza browar w Malej Upie to jeden z najmłodszych i najciekawszych browarów w Czeskim Raju. To również jeden z najwyżej położonych browarów w kraju – znajduje się na wysokości 1045 m n.p.m. W tym miejscu codziennie warzy się piwo niepasteryzowane i niefiltrowane, o charakterystycznym orzeźwiająco-gorzkim smaku.

Powered by Hotel Systems